Obec Sebechleby
Malá rázovitá obec patriaca do regiónu Hont s 1200 obyvatemi. Leží na hranici Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny neďaleko nemenej známeho vrchu Sitna (1009). Obec preslávená nielen bohatou históriou, živým folklórom a zvykmi, ale aj srdečnou pohostinnosťou. Sebechlebský chotár bol osídlený už v staršej dobe kamennej, ale prvá písomná zmienka je z roku 1135. Obci dominuje kostol sv. Michala a nájdete tu aj mnoho iných zaujímavých miest.


Mladá hora /vinárska osada/ – časť obce Sebechleby
Prvá písomná zmienka o vinárskej osade je z roku 1219.Je to tretí najstarší záznam o pestovaní viniča na Slovensku. Najstaršie archeologické nálezy pochádzajú z mladšieho neolitu. V 80-tych vínnych pivniciach kopaných do tufového podložia. Dnes sa tu spracováva, vyrába a skladuje víno. V jej blízkosti sa nachádza vodná nádrž Sebechleby, kde sa môžete okúpať a rybári chytať ryby.

Stará Hora /vinárska osada/ – časť obce Sebechleby
Vinárska osada predstavuje zriedkavo čistý charakter sústredných vinohradníckych pivníc mimo obydlia vinohradníka. V 140 vínnych pivniciach vytesaných do tufového brala sa už odpradávna skladuje víno. Víno sa tu pestovalo už v 13. storočí a v 16. storočí sa začali kopať pivnice. Široko ďaleko sa nepestovalo také kvalitné hrozno ako tu a navyše táto oblasť bola jednou z najväčších producentov vína v Uhorsku. Kaplnka sv. Urbana s námestím sa nachádza v centre Starej Hory. V roku 1981 ju vyhlásili za Pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.